Loader
Giriş / Kayıt Ol
BURADASINIZ |   Haberler
Kategori Simgesi
Haberler

Eti biliyoruz da peki bu Wagyu da neyin nesi diyorsanız…

Resim

 

 

Wagyu eti Japonya’da olduğu gibi Batı’da da oldukça pahalı bir fiyattan satılır. Bu ete dair birçok efsane vardır. İneklere her gün klasik müzik eşliğinde alkolle masaj yapıldığı  söylenip durur.

 

 

Wagyu bir sığır cinsidir ve anavatanı Japonya'dır. Bu ırk öncelikle pirinç tarlalarında işçi öküzü olarak yetiştirilmiştir. 1635 - 1838 yıllarına kadar Japonya'da 4 bacaklı hayvan eti yenmesi yasak olduğundan ırk safkanlığını korumuştur. Bu ırkın hem dişisi hem de erkeği boynuzludur.

 

Wagyu'nun anlamı Wa=japon , gyu= inek demektir.

 

Wagyu tipleri Tajima, Hida, Tottori, Shimane, Kochi ve Kumomoto diye de bilinir.

 

Peki gerçek nedir?

İnekler, bira fabrikasından çıkan yan bir ürün olan fermante edilmiş buğday ile beslenir, klasik müzik ve masaj ise pazarlama taktiği olarak öne çıkarılmış bir şehir efsanesidir.

 

Bu eti özel yapan asıl nokta ise Wagyu cinsi Japon ineklerinin cinsi ve yetiştirildiği çevredir. Temiz dağ havası, taze kaynak suyu ve Japon kasabalarının huzurlu teruarı Wagyu etini özel yapmaktadır.

 

 

Peki, birbirinden farklı fiyatlara satılan Kobe ve Ohmi'de yetiştirilen Wag-yu etlerinin arasındaki fark nedir?

 

Kobe ve Ohmi ineklerin yetiştirildiği çevrelerdir. İkisi arasındaki fark tamamen teruardan kaynaklanır. Kobe de Ohmi de birer Wagyu etidir. Etler arasındaki farklar ineklerin beslendiği yerlerden ve bu yerlerdeki çiftlik alışkanlıklarından kaynaklanır.

 

 

 

 

Bu etlerde yağ tabakası diğer sığırlarda olduğu gibi kasların çevresini sarmaz ve etin içine ince yağ damarları şeklinde sızar. Mermerimsi bir dokusu vardır.

 

Günümüzde Japonya'dan sonra Avustralya Wagyu sığırının en büyük nufusuna sahiptir. Bu ırk Yeni Zelanda, Kanada, Şili, Taywan, Çin, Honkong, Singapur, Endonezya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Danimarka'da da yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

Toplam 28.8 milyon Wagyu sığırı bulunmaktadır. Bunların 100 bin adeti Avustralya'dadır. 1990 - 1991 yıllarında Japonya'dan Avustralya'ya Wagyu sperma ve embriyoları götürülmüş, oradaki Angus ırkıyla melezlenerek üretilmiş ve 2. kuşak melezler safkan Wagyu kategorisine yaklaşmıştır. Bu melez Wagyu'lar 1993 yılında ABD'ye götürülmüş ve yetiştiriciliğine başlanmıştır. 2000'li yılların başında bu ırkın Japonya'nın en büyük genetik hazinesi olarak kabul görmesinden sonra Japon hükümeti bu ırkın dış ülkelere götürülmesini yasaklamıştır.

 

Peki, İstanbul’da wagyu eti yeme ihtimalimiz var mı? Wagyu eti çok nadir olarak Japonya’dan ihraç edilmektedir. Bizim İstanbul’da Wagyu olarak yiyebileceğimiz et en fazla melez Wagyu'ların Almanya ve Fransa'da yetiştirilenlerinden ithal edilen lokal bir et olacaktır ve Japonya'da yetişen gerçek Wagyu etiyle görüntü dışında pek bir benzerlik taşımayacaktır.

 

 

BİZİ TAKİP EDİN
DUDE BÜLTEN İLE HABERDAR OLUN

üye ol

Twitter
turuncutasarim | turuncu.net.tr